Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k

Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k
Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü, kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, kalemlikten çıkardı.Sustu.Anladı.

23 Mayıs 2016 Pazartesi

MoDerN İnSan YaLNızlığı

Sol duymun dediğidir

             Modern insan mutluluğu hazda arar.

         Bikere mutluluğun "haz" da aranması felsefesi baştan çöp:)) "haz" derken, karnınızı doyması, seksinizin doyması bireysel ihtiyaçlarınız maksimize edilmesi v.s baz alınıyor  ve bu felsefe, bireyci kapitalist insana bebeyken yükleniyor. Misal paylaşmadan mutluluk duyulması gerektiği düşüncesi yok ediliyor. Yardımlaşmanın bi başka mutluluk kaynağı olabiliceğei felsefesi hele, tam olarak bireyi "saf" prototipine sokuyor ki, bu "iyi/saf" prototip diğer vahşi kapitalist bireyler tarafından ümüğüsökülünceye kadar sömürülüyor.

        Kapitalist insana, karşılık filan beklemeden,  bi iylik yaptığınızda misal, bi süre sonra bunun sizin göreviniz olduğu hissiyatını,  uyandırarak sizi sömürebilir,  ya da en iyi ihtimal  "sen bu şekilde neden davranıyorsun benden bi çıkarın var ? gibi,     iyi/saf prototipi dumura uğratacak sorular sorabilir.
     Bu noktadan sonra , iyi/saf prototipin 3 şıkkı vardır. Ya kapitalist insan tarafından sömürülmeyi kabulleneceketir ya da kendisi de bi kapitalist olcaktır ya da ikisini de red edip evde tek başına oturacaktır. Misal ben gibi:)
     Uzun bi süre evde tek başına oturan antikapitalist birey, kendiyle konuşur arada hasbihal eder, bi süre sonra bunun normal olmadığını fark edip,  kendisine "parayla dost" satın alır. Yani bi psikologa gider. ‎
       Velhasıl;  insanların psikologlara gitmesinin tek nedeni arkadaşlarını kaybetmiş olmalarıdır :) İnsan yapısı gereği "sosyal bir varlıktır" Bireyselleşmiş insan, tekliğe çareyi, "parayla dost" satın alarak arar:) işte kapitalizmin, modern insanı getiridiği son nokta bu traji/komik durumdur:)Bence öle valla:)

4 yorum:

eagle dedi ki...

islamiyet paylasma ve yardimlasma hakkinda on sirada bunun gerekliligi hemen hemen her surede belirtilmis demekki hayatimizdaki onemi cok buyuk gelelim kapitalizm ve yalnizliga evde oturma secenegine katilmiyorum sadece somurulme tamam somurme de ama evde de oturma kac paran olursa olsun en asgarisi ile yapmak istediklerini bir bir yapabilirsin kendin gibi birini de bulabilirsin ama birlikte evde oturmayin yine :-))

Nefer Neferteti dedi ki...

Tamam eagle şirin:)

feronia dedi ki...

Parayla dost ha:))

Nefer Neferteti dedi ki...

ay feriii:)nası bi fitnefücunsun sen:)) bu dost, o dost deil.)ha ha çok hoş.)