Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k

Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k
Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü, kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, kalemlikten çıkardı.Sustu.Anladı.

16 Aralık 2015 Çarşamba

YoKsULLarın Fincan Gözleri:)

Sol duyumun dediğidir  

    Evet  bildinz yine entelleşme sürecine girdim!. Bu esnada "paris sıkıntısı" diye bilinen anlı şanlı fransız BAUDELAİRini  şiirciğini karıştırıyorum. Aha! bakın ne buldum!
Yoksulların gözleri!..
      Şair sevgilisinle-- devir o devir; 1800 filan--- parisin, bir kafeciğimde oturup, sevgilsinin gözlerine dalmışken o esnada, sokaktan bir yoksul aile geçer ve azcık duraksayıp  bu mutlu mesut çifte ve hayatlarında ilk defa gördükleri kafeye, bakarlar. Minik oğlan kıvançla bağırır! İşte bizim gibi olmayanların gireceği bi ev!  O esnada Baudelair "yoksulların gözleri" adlı  şiyirciğini terennüm ederken sevgilis büyük bi hışımla hömkürür! Müdüre söyleyin alsın, bu fincan gözlü insanları gözümüzün önünden!!!
     Oysaki, naif, şair ruhu Baudelaire o kısacık, anda, yoksulların gözlerinde, "kırgınlık" keder" ve imrenme gördüğünü ifade edecektir en sevdiğine:)O esnada, bir düşünce felci geçir de;  aşık olduğu hatunun aşkından böylece şüpheye düşer:))ha ha..çok hoş.)
 Ama efendim mevzu o değil; bakın mevzu ne?
      Zaman fırlayıp, yaklaşık ikiyüzyıl sonra da, durunca, günümüzün en iyi ekonomist analizcilerinden J.K.Galbraite dedem "kuşku çağı" adlı kitapçığında,  dengesiz gelir dağılımının bir noktadan sonra, yoksuların gözlerinde kin ve nefrete dönüşeceğini dolayısıyla"kinizmi" doğuracağını ifade eder:)danger!!!
  Bak şimdi insafsıza! Peki ne oldu da; yaklaşık iki yüzyıl sonra yoksulların gözlerindeki, keder, miinnet ve imrenme, kine ve öfkeye dönüştü? İşte bu bi muamma.Ama kesin olan şudur ki;  gününümüzde ,bu öfke ve kinle doyurulan guruh,  terör örgütlerini besliyor:)) net!
İşte asıl mevzu bu:))
     
Neferteti mazlum halkını selamlar...

Hiç yorum yok: