Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k

Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k
Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü, kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, kalemlikten çıkardı.Sustu.Anladı.

1 Temmuz 2014 Salı

ObeZ DÜşÜNceLeR:)))

Sol duyumun dediğidir   

    Obez nedir ya da ne değildir? Hızlı bi değişimle yenileşen, keşfedilen,  sevimli ya da sevimsiz yararlı ya da yararsız pırt diye ortaya çıkan, doğdu aaaa buna ne diyeceğiz sorunsalıyla bizi karşı karşıya bırakan, yeni şeyler gibidir sözcükler. Bu yeni  sözcüğün dimağımıza düşmesi orada kendine yer edinmesi hangi zaman zarfında gerçekleşti peki? Öncelikle irdeleyeceğimiz uzun cümlecik bu:)

    Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.
  Vücutta aşırı yağ birikmesi neden kaynaklanır peki? hımmm...fazla yemek yemekten olabilir:))ha ha...çok hoş.)
  Neden vücudumuz bu duruma müdahale etmez ? Misal üşüdüğümüzde vücut otomatik pilota bağlanır kontrolü elimizden alır ve titreriz:))Titreyerek vücudu hareketlendirip ısıtmaya çalışır.
Sonuç olarak bizi yöneten beynimizdir. İşte bu noktada; beynin düşünme biçimine müdahalede bulunan insan, vücudun dengesini yerle yeksan edip, beyinde oluşturduğu her şeyi yeme düşüncesini eyleme geçirdi. Aslında bu basit bi düşüncenin ürünüydü:)). Bunca yiyecek varken, neden hepsini yemeyeyim düşüncesi.:)) İşte bu düşünce, vücuda ihtiyacı olandan fazlasını tüketmeyi "YENİ DOĞRU"olarak beyine yerleştirdi. Vücut kontrolünü ve tokluk hissini kaybetti, çünkü beyinden gelen mesajlar envai çeşitteki yiyeceklerin hepsini tüketme yönündeydi.
   
Bu felsefe bi sezon sonra nasıl meyvelerini verdi. Bakınız nasıl?

Washington Üniversitesi'nde bulunan Sağlık Ölçü Bilimi ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) tarafından yürütülen '1980-2013 süresince çocuklar ve yetişkinlerde aşırı kilo ve obezitenin küresel, bölgesel ve ulusal boyuttaki yaygınlığı: Hastalığın Küresel Yükü Araştırması 2013' adlı çalışma sonucu elde edilen verilere göre dünya nüfusunun yüzde 30'unda obezite veya aşırı kilo sorununun bulunduğu tespit edildi.

 Toplam 188 ülkeden alınan verilerle yapılan araştırmada; aşırı kilolu veya obez nüfusun son 30 yılda 857 milyondan 2,1 milyara yükseldiğini ortaya koydu.

  Burada sol duyup sol omzuma fırlayıp bi sorucuk terennüm etti.:)) bu 2.1 milyara yükselen obez nüfus, hangi ülkelerde yaşıyor peki?

 Hemen küçük bi araştırmacıkla bulalım:))aha! süprizzz!!! adını da göklere yazdırdım sürpriz sürpizzz!
Böle bi türkü var valla:))

  Neyse efendim mezvu o deil bakın mevzu ne:))

     2013 yılında erkekler arasında obezite yaygınlığının azami olduğu ilk üç ülkenin yüzde 44 ile Katar, yüzde 43 ile Kuveyt, yüzde 31 ile de Bahreyn olduğu kaydedildi.:))

       Uzunları yakıp bide başka kıtalara bakalım dedim:))

  Obezite ABD'lilerin baş sorunlarından biri haline geldi. Bir sağlık kuruluşu tarafından yapılan araştırmada ülkenin 31 eyaletinde obezite oranının arttığı kaydedildi.
 hımm..dedi sol duyum sol omzuma oturup obeziteyle KBDMG bi ilişkisi olabilir mi peki?

Büyük ceylan gözlerimi açıp bu ülkelerin KBDMG bakacam azcık:))

KATAR:88.000dolar
ABD:51.704
KUVEYT:39.874
   
    2013 yılı itibari ile kişi başına düşen milli gelir hesabına göre Dünyanın en fakir ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyetidir
Bu ülkenin yaklaşık olarak kişi başına düşen milli geliri 350 $ civarındadır.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti Afrika’nın nüfus yönünden en kalabalık ikinci ülkesidir.
Dünyanın en fakir ülkesi olan bu ülke Dünyanın en zengin ülkesi konumunda olan ve kişibaşı milli geliri yaklaşık olarak 88.000 $ olan Katar ülkesinden yaklaşık 250 kat fakirdir.

   Hazretleri  Muhammedin karıları dörtleyin desturuna birebir uyarken, komşusu açken, tok yatan bizden değildir hadisini m...kine takmamış anlaşılan Müslüman:))neredeyse afrikanın yarısının yemeğini yemiş:)) ha ha...çok hoş.)
   
Ve sonuç : her yıl dünya nüfusunun yaklaşık 2 milyona yakını,  açlık ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklardan;  2,8 milyon insan da  obeziteden, aşırı beslenmeden ölüyor!!!
Şüphesiz burada bize apaçık bi mesaj var:))

Neferteti mazlum halkını selamlar.
   
   "Obez düşünceler" sadece yemekle alakalı değil bide. Dünyanın tüm nimetlerinden ümiğini sıkarak yararlanan, tüm zevklerini tatmadan ölmek istemeyen hedonist insan, tüm yemekleri yiyelim tüm karıları  s...kelim felsefesinden yola çıkarak, cinsel gücü arttırıcı ilaçlarla bi kez daha insanın fıtratına müdahale etti. sonuç :Viyagra :)

 Bunu da başka bi yazıcık da irdeleriz artık.) haftaya görüşelim haftayaaa...ha ha...çok hoş.)

Hiç yorum yok: