Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k

Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k
Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü, kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, kalemlikten çıkardı.Sustu.Anladı.

3 Mart 2013 Pazar

HOŞgöRüNÜN sıNIRları:)Tepkisizlik hoşgörü müdür?

Solduyumun dediğidir:)

       Hoş gör sennnnnnnn, unut gitsin aldırmaaaaaaaaaa, büyüklük biz de kalsın sonunda, sen Sarıl o sana sarılmazsaaaaaaaa, sen unut, unutmazsaaaaaaaaa.....
  Ne hoş türküdü valla:)) Hoşgörü felsefesini,  toplumun tabanına yaymak için,şarkılardan türkülerden daha iyi bi araç olamaz valla:)))

     Peki nedir bu "hoşgörü" kavramı:))) Bi bilen söylesin hayrına:)

   Çok çeşitli tanımları yapılmakla birlikte kısaca hoş görü " müsamaha, tahammül, katlanma, görmezden gelme veya göz yumma,  başkalarını eylem ve işlemlerinde serbest bırakma, kendi görüşümüze ve çoğunluğun görüşüne aykırı düşen görüşlere,izin verme, aldırmama ....

    Sosyal ilişkilerde ise; kasten ya da bi kasıt olmaksızın başkalarına zarar verilmesi durumunda, karşı tarafın bu durumu görmezden gelmesi gibi v.s .vs.... daha bi sürü tanımlama biçimi:)
 
Peki bu görmezden gelme, ya da aldırmazlık ya da bana göre; tepkisizlik ne kadar devam etmeli?

    Mor gözleriyle kocalarını hoş gören bi sürü kadın gördüm ormanda. En doğru davranış biçiminin ve tek doğrunun bu olduğu onlara öğretildi:) Bu sürekli hoş görü, bu zavallı  tepkisizlik, yanlış davranış biçimlerinin sıradanlaşmasına neden oldu.Bir süre sonra, karısını dövmek, bi erkeğin rutini  bunu hoşgörmek de kadının rutini sonucunu doğurdu:)valla:)inanılmaz ama gerçek:))

 Peki bu tepkisizliğin sınırları yok mudur?

Farklı düşünce biçimlerini ve eylemeleri bize zarar verseler dahi,  anlayışla ve derin bi sabırla kabullenmemiz gerektiğini bize salık veren bu "hoşgörü" dini, şu sorularımıza cevap verebilir mi?

 *Bu hoşgörü ortamında palazlanan pedofilileri,   zoofilileri,   katilleri hoş görmeli miyiz?

 Yetiştirdiğiniz ağacın ilk meyvesini tatmak istemez misiniz? diyerek, kendini savunan, enses bir babaya hoş görü göstermeli miyiz?

Bizi hayvanlaştıran bu düşünce biçimlerine tepkisizlik, hoş görü müdür?

 Ya da oğullarımızı öldüren katillere hoşgörü  göstermeli miyiz? Katilere, "katil" diye bağırmak hoşgörüsüzlük müdür?

Bi kavram karmaşası yaşamayın aaa dostlar. Hoşgörü, yanlışı kabullenme, değildir.

 Macintosh dedemin dediği gibi;
 Hoşgörü, yapılan her şeyin kolayca kabul edilip onaylanması değildir.Hoşgörü, başkalarının görüşlerini anlama yeteneği ve acı bi duygu beslemeden, anlayışlı bi tartışma arzusudur:)

Asla ,yanlışa tepkisizlik değildir!!ASLA!!!

Bu hoşgörü adı altındaki tepkisizlik  bize, teröristlerin ve sahte kabadayıların toplumları susturduğu bi çağın kapılarını aralıyor! maalesef:((((
Kapat! Kapat!! cıkk...cık...hiç hoş deil:)

Neferteti mazlum halkını selamlar.


Hiç yorum yok: