Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k

Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k
Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü, kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, kalemlikten çıkardı.Sustu.Anladı.

13 Kasım 2011 Pazar

Ayşe!! PeyGAMBerin GöZDesi!

Sol duyumun dediğidir:)

   Muhammede peygamberlik şerefi daha nail olmadan arkasında duran, dostu, sırdaşı, yoldaşı h.z Ebubekir'in küçük kızı, Ayşe.  Eşlerin en şereflisi!!Küçük yaşta ki; bazı kaynaklar bu küçüklüğün 11 yaş olduğunu rivayet eder, peygamberin yatağını ısıtma şerefine nail olmuştur.  Ki bu şeref onun sırat köprüsünden düşmeden geçmesini sağlayacaktır.

  Muhammed arkadaşları arasındaki dengeyi korumak için, hemen akabinde hz. ömerin kızı "hafsa" yı da eşleri arasına katmıştır.Bu arada nisa süresinin indiğini tahayyül ediyorum valla:) ha ha...çok hoş.)

Ama hafsa hiç bir zaman, muhammedin gözünde, Ayşenin yerini alamamıştır. Haliyle gözdelik sıfatı Ayşenin hakkıdır:)

Muhammed yaşarken, eşler arasındaki, rekabetten kaynaklanan sorunların çözümü için bir çok hadis-i şerif zikretmiştir.Bknz. kütüb-i sitte:)

Ama öldüğünde her sorun karşısında bi hadisi şerif zikretme olasılığı sıfırlanınca, işte o dem,  Muhammedin  kurduğu sistem neredeyse çökecekti. Neyse ki;  Muhammedin ölümünden hemen sonra, yerini  , Ayşe'nin babası hz. Ebubekir doldurmuştur.Sonra da Hafsanın babası hz.Ömer.  Hafsa anamızın babası Ömer de sırasını savınca, peygamberin tek kızı, Ayşenin tek rakibi  Fatma, amcaoğlu Ali'nin zevcesi, kocasının halifelik sıfatını hak ettiğini ileri sürmüştür.İşte o dem, kıyamet!  islam kılıç kuşandı:)
H.z Aliden dolayısıyla Fatmadan nefret eden,  Ayşe tarafından desteklenen, Mekkeli Kureyşli önderler, bir ordu topladı.

Ve islamın ilk iç savaşı başladı.

Ayşe savaşcıları yüreklendirmek için bi devenin üzerinde savaşa katıldı.

  Tarihe cemel vakası(deve vakası) diye geçen bu kanlı savaş da, Ayşe, yaklaşık olarak 30 bin kişilik ordusunun 13 binini kaybetti.
4 aralık 656 da, deve üzerindeki Ayşe'yi korumak için, yetmişiki kişi teslim olmayıp can verdi.  Sonunda, deveden inmeyi red eden Ayşe, ancak devenin bacakları kesilerek, deveden indirilebilmiştir.

 Peygamberin gözdesi, savaşı kaybetmiş ve H.z  Ali tarafından Medineye yollanmıştır.

Bu vakadan sonra, kadını yatak odasına tıkan hadisi şeriflerin çoğaldığını tahayyül ediyorum valla:))

2 yorum:

fer nia dedi ki...

:))) alemsin kız valla..

neferteti dedi ki...

alem:))hoş tanımlama feri şirin:)