Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k

Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k
Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü, kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, kalemlikten çıkardı.Sustu.Anladı.

1 Eylül 2011 Perşembe

SOM-ALİ NaSIL AÇ kaLDı?

Sol duyumun dediğidir.

Zamanı denizine oltamı atıyorum.

 Tarih, 3 aralık 1992 . BM Somaliye müdahale ediyor.

ABD'nin bölgeye etkin müdahalesini eleştiren uzmanlar Amerikan yanlısı Başkan Mohamed Siad Barre'ın devrilmesinden hemen önce ülkenin üçte ikilik bölümünde Conoco, Amoco, Chevron ve Phillips şirketlerine petrol ayrıcalıkları verildiğine dikkat çekmektedir. Conoco'nun Mogadişu'daki haklarını ABD Büyükelçiliği'ne ABD Donanması'nın ülkeye gelişinden birkaç gün önce ödünç vermesi de ilgi çekicidir.

Eline demoklesin kılcını geçiren Sam amcam, Somalide de aynı takdiği uygulmakta. Böl, parçala, yut. Somaliyi birkaç özerk bölgeye ayırıp ağzına layık parçalar oluşturmayı başarmıştır. Özerklik size barışı getirecek savsatası Somalide de işe yaramış. Ama gelin görün ki; özerklik zavallı somalilere barışı değil, iç savaşı getirmiştir. Elbette savaş,  devletleşen, dev silah şirketlerinin tasarlayıp, uyguladığı en hoş oyundur.
Ve her daim parola, din, dil, ırk, olmadı mezhep farklılıklarıdır.

Somalide Sam amcam, start vermiştir ve müttefiklerine iki büyük gelir kaynağı açılmıştır. Petrolün yanında silah! Artık ürettiği silahlarına pazar arayan, dev şirketlerin pazarlama elemanları bu başarılarını dünyanın diğer ucunda kadeh tokuşturarak kutlamaktadır.

Ve sam amcam Game Over dediğinde, artık somalilerin petrolü garfiyiltın deposunda, ekmek parasıysa, silah şirketlerinin cebindedir.

Şüphesiz burada size apacık bi mesaj var.

Kendilerine, Troyanın surları içindeki, onyedi otonom bölgeye ayrılmş İspanyayı örnek almaya çalışan nur yüzlüm, sen Troyanın surları dışındasın, aç ve açıkta.  Bölünmek, sana ispanyadaki gibi barışı deil, Somalide ki gibi savaşı getirecek. Devletleşen silah şirketlerinin fabriklarını "barış kardeş" diyip kapatacakalrını düşünüyorsan o başka tabİ:)

Ormanda büyük ağaç der kİ; "oğlumun aklı var, neylesin parayı, oğlumun aklı yok, neylesin parayı"

 Neferteti mazlum halkını selamlar!
2 yorum:

fer nia dedi ki...

hep ayni oyun:(

neferteti dedi ki...

he valla feri:)kazanacağını bildiğin bi oyunu oynamaktan daha hoş ne olabilir?