Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k

Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k
Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü, kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, kalemlikten çıkardı.Sustu.Anladı.

23 Eylül 2011 Cuma

ÖğreNilmiş İşSiZlik:)))

Sol duyumun dediğidir:)

Efendime söyliyim, efendime söylerken siz de dinleyin:)

İnsan ve hayvan davranışlarını hımm...şöle de ifade edilebilir elbette, insan hayvan ve hayvan insan davranışlarını inceleyen bilim insanları, çeşitli deneycikler yaparak, davranış biçimlerinin yönlendirip yönlendirilemeyeceği konusunu açıklığa kavuşturmaya çalışmışlar.

Ki bu çalışmaların kanımca en afillisi, "öğrenilmiş güçsüzlük" deneyciğidir.

Bir laboratuvarda deney yapılıyor. Uygun büyüklükte bir akvaryumun içine bir tane büyük, çok sayıda da küçük balık konuyor. Büyük balık acıktıkça küçükleri teker teker yiyor.

Daha sonra akvaryumun ortasına dikey bir cam yerleştirilerek akvaryum ikiye ayrılıyor. Büyük balık bir tarafta, küçük balıklar da diğer tarafta kalıyor. Büyük balık cam bölmeyi geçmek ve küçük balıkları yemek için defalarca girişimde bulunuyor. Bu durum tam 28 saat boyunca sürüyor. 28 saatin sonunda büyük balık artık diğer tarafa geçmek için mücadele etmeyi bırakıyor.

 Peki bu balıkların davranışlarının insanlar üzerinde yansımaları nasıldır:))İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer burasıdır ki; insancıklarda aynı durumda aynı davranış biçimini sergiliyorlar:))

ha ha...şimdi diyeceksiniz kİ; eeeee...nefer hatun, "öğrenilmiş işsizlik " ği nereden uydurdun:))

Efendiciğim, ekonomi ajansını dinlerken kütt! diye düştü belleğe valla:)
Ajansı aynen aktarıyorum:)

İngilterede işsizlik 7.9! eyvah kriz!!!!! ekonomi alarm veriyor:)) Türkiyede işsizlik %11 :)) ekonomi güllükgülistanlık:))büyüyoruz:))ekonomi haberlerini dinliyorum gözlerim kapalı:))

Elbette bu cümleleri ardı ardına kurmuyor. Farklı aralıklarla terennüm ediyor ama:) İşte budur diyorum! Deney ve sonucu! "öğrenilmiş işsizlik" ha ha...çok hoş.)

2 yorum:

cemo dedi ki...

Senin şu sol duyuna bayılıyorum nefercim :) Pek doğru tespitler yapıyorsun.

neferteti dedi ki...

sağolasın cemo şirin:)tespitin doğruluğunu algılayan beyinler çoğalsa keşke:)