Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k

Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, k
Kalem kılıçtan keskin değilmiş, gördü, kavradı.Keskin bir kılıç karşısında kalem, susar, tırsardı, kalemlikten çıkardı.Sustu.Anladı.

20 Haziran 2011 Pazartesi

Antonio Gaudi, Pierre Culliford ve şirinler üzerine hasbihal:)

                                                                                                    

İstanbula gidiyorum diyip, ispanyaya kaçtığım o güzide senede, Barselonanın  tozlu yollarına adımımı atar atmaz, h.z Gaudiye,  ispanyonların, mimar Sinanına şöle bi selam çaktım:) katalanya is not ispanya! slogancığını sokak duvarlarında görünce:)) aha! aynı bizim kürtler dedi, sol duyum çıktı geldi:) g.t aynı baş aynı, ispanyon değiliz diye bağırıyolar bide :) bi aynaya bakın yahu hayrına:) ha ha ...çok hoş.)

Ama efendim mevzu o deil, bakın mevzu ne.

Bu Antonio Gudi hazretleri ispanyanın ünlü mimarlarından biridir bildiğiniz üzere. şehrin her köşesine bizim mimar sinan gibi mührünü basmış vesselam:)
Bu mimarcığın dehasını farkeden şehrin zenginleri günlerden bir gün, buncağazımı çağırıp, hımmm... biz elit kesimi şu avamın fukaralığından, şu barselonanın çamurlu yollarından,  kurtar.şöle zengin zengin takılacağımız bi muhit yap derler:) para tabi gani:)

Bu isteği emir telakki eden Gaudi amcamız, ormanın içinde şehrin hengamesinden uzak evler inşa eder:) Elbette bu durumda kendini de unutmaz.
Park Guell de ormanın içinde salınırken bu evcikleri görüp allam yaaa...şirinlerin evleri bunlar dedim:)) valla:)
İşte o dem, 1958 de şirinleri çizen Belçikalı Pierre Culliford'ında benim gibi düşünmüş olacağı olasılığını hesap ettim:) Ormanda yaşayana küçük, şirin ve mutlu şeyler:) ha ha ...çok hoş.)
Elbette şirinlerin sosyalizmin kızıl bayrağını taşıdıklarını bilirim. Birbiriyle yardımlaşan, küçük komünlerin oluşturduğu mutlu insanlar. Ve korkunç gargamelin bi papaz olması da tesadüf değildir.
Cık..olmaz öyle şey, Gaudi amcam koyu bi katolikti diyebilirsiniz.  Ve sağrada familyaya bakıp, ünlü mimarın tanrı korkusunu da görebilirsiniz elbette ve park Guellde  bi kilise inşa ettiği de doğrudur. Ama yine de Pierre amcam, onun ormanını çalıp mavi şirinleri yaratmış kanımca:) valla:)
Bu arada yüzüklerin efendisindeki Hobitlerin yaşam alanları da, şirinlerin evlerini anımsattı sölim:)

Düşüncemden şekil yaptım! bu bi parabol!!! cık...bu bi mantar! ya da bi şirin evi:)

Yeterince uslu bir çocuk olursanız, belki bir gün ormanda şirineyle  karşılaşabilirsiniz!!!!!ha ha ...çok hoş.)

Hiç yorum yok: